Koronavirüs Sürecinde

İşyeri Sağlığı ve Güvenliği

 
 
koronavirus-temizlik-hijyen.jpg

Koronavirüs Sürecinde

İşyeri Sağlığı ve Güvenliği

 

Küresel COVID-19 salgını, çalışma hayatı üzerinde büyük bir etkiye sahip ve Koronavirüs sürecinde işyeri sağlığı ve güvenliği  konusu en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Halk sağlığını tehdit etmenin yanı sıra milyonlarca insanın ekonomik, sosyal ve uzun vadeli yaşam koşullarını ve sağlığını da tehdit etmektedir.

 

Devlet, işçiler ve işverenler salgınla mücadelede işbirliği yaparak işçi güvenliğini ve işletmelerin ve işletmelerinin sürdürülebilirliğini sağlamalıdır.

Bu sürdürülebilirlik için çalışma ortamında pandemi boyunca uyulması gereken belli başlı kurallar vardır, bunlar Koronavirüs sürecinde işyeri sağlığı ve güvenliğini çok etkileyen unsurlardır.
 

is-sagligi-ve-guvenligi-koronavirus.jpg

Koronavirüs Yayılımını Önleyin

İşverenler aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmalıdır;

 • Çalışanların mesailerine başlamadan önce temassız ateş ölçerlerle ateşlerinin ölçülmesi ve ateşi yüksek çıkanların işyeri hekimi ya da en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi

 • İşyerindeki çalışanların sosyal mesafesini sağlamak için uygun bir çalışma yöntemi belirlenmelidir.

 • Çalışanlar, işyerlerine girmeden önce en az 20 saniye boyunca bol sabun ve suyla ellerini yıkama konusunda bilgilendirilmelidirler.

koronavirus-yayilimini-onleyin.jpg

Temizlik ve Hijyen

 

Koronavirüs sürecinde işyeri sağlığı ve güvenliği  için en güvenilir korunma yöntemlerinden bir tanesi ise Temizlik ve Hijyen durumuna dikkatimiz.

Dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar ise şunlar;

 • İşyerinde ve ekipmanlarda, araçlarda, Ekipmanın ortak kullanımından kaçınılmalıdır.

 • Çalışanlar, işyerlerine girmeden önce en az 20 saniye boyunca bol sabun ve suyla ellerini yıkama konusunda bilgilendirilmelidirler.

 • İş yerine dışardan gelecek olan ziyaret vb. etkinlikler kısıtlanmalı ve acil olmayan durumlarda iptal edilmelidir.

 • Mümkünse işyeri düzenli aralıklarla doğal olarak havalandırılmalıdır.
   

KKD Kullanım Sonrası Uygun Atım Nasıl Olmalıdır?

 • Yalnızca eldiven kullanılmışsa hasta odasındaki çöpe atılabilir.

 • Tam SPKE kullanılmışsa hasta odası dışındaki bir çöpe atılmalıdır.

 • Maske oda kapısı kapandıktan sonar çıkarılmalı ve yeni maske takılmalıdır.

antifog-siperlik-3.jpg

Kişisel Koruyucu Ekipmanlar Hakkında Bilgilendirme Yapılmalı

​Enfeksiyon şüphesi olan kişilerle doğrudan temas veya kontaminasyon riski bulunan çalışma yerlerinde, çalışanların tam kapalı göz koruyucu veya yüz koruyucu/siperlik (EN-166), koruyucu kıyafet (EN-14126), solunum koruyucu (EN-149/FFP2 veya FFP3) ventilsiz maskelerin ve eldivenlerin (EN ISO 374-5 ve virüs piktogramlı) kullanılması sağlanmalıdır


Bir çalışanın COVID-19'a sahip olduğu tespit edilirse, işveren diğer çalışanları COVID-19'a olası maruziyet konusunda bilgilendirmeli ve tıbbi kurumlar ile iletişime geçmelidir. Öncelikle iletişim bilgileri belirlenmeli ve sevklerin sağlanması için Sağlık Bakanlığı'nın ilgili sağlık kurumu ile iletişime geçilmelidir. Özellikle diğer çalışanlar test için acil COVID sınıflandırmasına ve polikliniklere gereksiz yere gönderilirse, enfeksiyon olasılığının artabileceği unutulmamalıdır. Unutulmamalı ki Koronavirüs sürecinde işyeri sağlığı ve güvenliği  sağlanması için bu belirtilen faktörleri uygulamak çok önemli.